İstanbul Denge Gazetesi

SON DAKİKA

İstanbul Senin Yanında

Sevgili Genç Kardeşim,

İstanbul, binlerce yıllık tarihinden süzülüp gelen kültürel mirası, jeopolitik konumu ve zengin biyolojik çeşitliliği ile dünyanın en özel ve en güçlü kentlerinden biri. İstanbul, yeni başlangıçların ve umudun kenti.

İstanbul’a hizmet etmek üzere göreve gelirken bu kenti senin için fırsatlar şehrine dönüştüreceğimize; sen okurken, üretirken, kendi başına bir hayat kurarken hep yanında olacağımıza söz vermiştik. Sözümüzde duruyor, sana yeni fırsatlar yaratabilmek için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Bu hedefe yönelik çalışırken, senin enerji ve heyecanın bana güç veriyor.

Bu şehirde mutlu bir yaşam sürmen ve kentini gururla sahiplenmen için İstanbul’da hayatı kolaylaştırmak bizim en önemli vazifelerimizden biri. Senin için çalışmaya devam edeceğiz. Unutma; İstanbul senin, İstanbul hep yanında!

Seni İstanbul’un geleceğine katkı sunarak kentimizin geleceğini birlikte inşa etmeye davet ediyorum. Birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum.

Yolumuz uzun ama heyecanımız yüksek ve ne mutlu ki sen varsın, gençliğimiz var!

19 Ağustos 2022
İstanbul Senin Yanında

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı

Genç Üniversiteli’ye Sen de Başvur

Genç Üniversiteli Eğitim Desteği ile 2019-2020 eğitim döneminde 29.423 öğrenciye, 2020-2021 eğitim döneminde 33.763 öğrenciye, 2021-2022 eğitim döneminde ise 51.992 öğrenciye 3.200 TL burs verdik.

2022-2023 eğitim döneminde 75 bin öğrenciye, geri ödemesiz 4.500 TL burs vereceğiz.

İstanbul, eğitim hayatın boyunca hep senin yanında! Genç Üniversiteli Eğitim Desteği hakkında bilgi almak ve başvurmak için:

gencuniversiteli.ibb.istanbul

Bu Yurtlar Sizin İçin

2021-2022 eğitim döneminde Avcılar Üniversite Mahallesi’nde açtığımız 2, Beyoğlu Örnektepe Mahallesi’nde açtığımız 1 öğrenci yurdu üniversiteli kız öğrencilerimize yuva oldu.

Yeni dönemde hizmet verecek Gaziosmanpaşa Yurdumuzda da erkek öğrencilerimize ev sahipliği yapacağız. Yeni yurtlarımızın yapımı devam ediyor. Kısa zamanda 6 yeni öğrenci yurdu daha açacağız. Hedefimiz 5 bin yatak kapasitesine ulaşmak.

İstanbul, öğrenci yurtlarıyla senin yanında! İBB öğrenci yurtları hakkında detaylı bilgi için: yurt.ibb.istanbul

İBB Wi-Fi ile Her Yerden Ücretsiz İnternete Bağlan

Sen internetsiz kalma diye, ücretsiz internet hizmetini şehrin 9 bin noktasına yaydık. Vapurlardan metrolara, kütüphanelerden köylere kadar internet altyapısı kurduk.

Şimdiye kadar 5 milyon vatandaşımız aylık 30 GB İBB Wi-Fi ücretsiz, özgür ve güvenli internet hizmetimizden keyifle faydalandı. İBB Wi-Fi’ya İstanbul Senin uygulamasından bağlanabilir, ilk 3 ay geçerli 60 GB “Hoş Geldin Kampanyası”ndan yararlanabilirsin.

 İstanbul Planlama Ajansı’nın Kapısı Sana Açık

Daha önceden başkanlık lojmanları olarak kullanılan Florya’daki alanları İPA aracılığıyla İstanbullulara açtık. Bu ajans İstanbul’a dair güncel veriyi oluşturarak şehrimizin geleceğini planlıyor. Akademiyi, sivil toplum örgütlerini, kurumları ve İstanbulluları sürekli bir araya getiriyor ve uzun vadeli kalıcı kentsel çözümler üreterek İBB’ye yol gösteriyor.

İPA Kampüs’te İstanbul’un gençleriyle keyifli söyleşiler, etkinlikler düzenliyoruz; bu alan sana ait. Etkinlikleri incelemek ve katılmak için: ipa.istanbul

İstanbulkart Artık Tamamen Bir Şehir Kartı

Ulaşımdan alışverişe, müzelerden restoranlara İstanbulkart artık şehrin birçok noktasında kullanılıyor. Yüklemesi kolay, kullanması kolay, aplikasyon ile de işlem yapılabiliyor.

Yenilenen İstanbulkart mobil uygulaması ile abonman yükleyebilir, İstanbulkart’a özel kampanyaları takip edebilir, fiziki karta ihtiyaç duymadan QR kod ile yolculuk yapabilirsin. Sen de öğrenci kartını almak için hemen başvur, bu kart bir tık uzağında:

istanbulkart.istanbul

Bölgesel İstihdam Ofisleri ile İş Hayatında Yerini Al

created by dji camera

13 Bölgesel İstihdam Ofisi açtık, Mobil İstihdam Ofislerimizle de kent meydanlarında başvuru alıyoruz.

İş çevreleriyle istihdam için iş birliği yaparak 62 bin kişiye özel sektörde istihdam sağlayan Bölgesel İstihdam Ofisleri, iş arayan gençlerin de yanında. İster öğrenimine devam ederken ister mezun olduğunda, İstanbul iş ararken de senin yanında!

Sen de iş hayatında yerini almak için başvur: bio.ibb.istanbul

Şehri Adımlarınla Keşfet

Bir şehri tanımanın en güzel yolu, o şehri adımlamaktır. Geliştirdiğimiz Yürü Be İstanbul mobil uygulaması ile güzel İstanbul’un sokaklarını adımlayarak İstanbulluluğunu pekiştir, hem sporculuğunu kanıtla hem de Boğaz turu, İstanbul Kitapçısı’nda indirim gibi pek çok ödülü kazanma şansını yakala. Daha detaylı bilgi için: yurube.istanbul

Gençleri Yeni Teknolojilerle Buluşturuyoruz

Girişimcilerin veri odaklı yenilikçi projeler üretmesini desteklemek ve istihdam odaklı eğitim programları planlamak amacıyla Veri Laboratuvarı’nı; Hem şeffaf bir kamu yönetimi için önemli bir adım hem de araştırmacılar ve girişimciler için erişilebilir yeni bir kaynak olan Açık Veri Portalı’nı; İstanbul’un ihtiyaç duyduğu teknolojik dönüşümü sağlayacak bireyler yetiştirmek amacıyla İstanbul’un 8 ilçesinde İBB Teknoloji Atölyelerini senin için açtık.

Teknolojiye dair hayallerini gerçekleştirmen için İstanbul senin yanında!

Katılabilir, teknolojiyle olan ilişkini güçlendirebilir, hayallerine bir adım daha yaklaşabilirsin. Katıl, keşfet, geleceğini kendin çiz!

verilaboratuvari.istanbul | data.ibb.gov.tr | teknolojiatolyeleri.ibb.istanbul

Oyun Senin İşin!

İBB Oyun Geliştirme Merkezi’nde amacımız, Türkiye oyun sektöründen daha fazla yıldız, daha fazla “unicorn” çıkarabilmek. Bundan da öte, hayalleri olan gençleri hayallerine bir adım daha yaklaştırabilmek.

Gençlere, bir oyun stüdyosunda ihtiyaç duyulabilecek her ekipmanı tek bir yerde tamamen ücretsiz olarak sunuyoruz. İstanbul, kendi oyununu tasarlarken de senin yanında! Hayallerine ulaşan gençlere katılmak ve detaylı bilgi almak için: ogem.istanbul

İstanbul’un Dijital Yüzü İstanbul Senin’le Tanış

İstanbulluların hayatını kolaylaştırmak için tasarlanan İstanbul Senin; İBB Wi-Fi, fatura ödeme, Otobüsüm Nerede, Enstitü İstanbul İSMEK, İş Ara İş Bul ve Söz Senin gibi mini uygulamalarıyla yanında!

İstanbul Senin uygulamasına özel, İBB Wi-Fi’da aylık 60 GB* internetten yararlanmak ve sana özel kampanyalardan haberdar olmak için, indir hayatın kolaylaşsın: istanbulsenin.istanbul

Gençlik Ofisleri Sizin İçin Var…

Gençlik Ofislerimiz ile 15-29 yaş arası genç İstanbulluların hem bugünlerini değerlendirmelerine hem de geleceklerine yatırım yapabilmelerine olanak sağlıyoruz.

Bu merkezlerde gençlerin eğitimine, kişisel gelişim ve istihdamlarına yönelik kurs ve seminer programları düzenliyor, sınavlara hazırlanmaları için uygun ortamı sağlıyoruz. Gençlik Ofislerimiz 2020 yılında açılan 3 yeni lokasyonla 4’e; 2021 yılında açılan 2 yeni lokasyonla da 6’ya ulaştı. Seni de bekliyoruz! Detaylı bilgi için: genclikspor.ibb.istanbul/ibb-genclik-ofisleri

Üniversite Tercihlerinde de Yanındayız

Tercih Danışma ve Rehberlik Merkezlerimiz, YKS’ye giren gençlerin tercihlerini en doğru şekilde yapabilmelerine katkı sağlamak amacıyla yanınızda.

İBB’nin uzman kadrolarıyla yürüttüğümüz bu projeyle, genç İstanbulluların hedefleri, puanları, başarı sıralamaları ve üniversitelerin kontenjanları gibi kriterlere göre tercihlerini doğru bir şekilde yapabilmeleri için ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. 2022 yılında 147 personelle 22 noktada ve Alo 153 Çözüm Merkezi ile hizmet verdik, 71 bin gencimizin yanında olduk, senin de yanında olacağız. Detaylı bilgi almak için: tercih.ibb.gov.tr

Staj Senin, İstanbul Senin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seni “Staj Senin, İstanbul Senin” programında staj yapmaya çağırıyor! İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerinde her yıl 2.000 öğrenci staj yaparak hem 16 milyon İstanbullu için çalışıyor, hem de mesleki deneyim kazanıyor.

İstanbul’da lise ve üniversite okuyan gençlerimize staj için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerimizin kapıları sonuna kadar açık. İstanbul, staj yaparken de senin yanında!

Staj başvurusu için: kariyer.ibb.istanbul

Spor İstanbul’la Sporun Keyfini Çıkar!

Modern happy young girl in headphones show phone with mock-up blank screen, recommend music mobile app, do thumb up

Gençlerimiz 63 tesisimizde atletizm, badminton, basketbol, buz pateni, capoeira, jimnastik, futbol, judo, karate, kick boks, kung-fu, wushu, okçuluk, tekvando, temel hareket eğitimi, tenis, voleybol ve yüzme dersleri alabiliyor.

Haliç’in tertemiz suları, iki yıldır Golden Horn Rowing Cup’a (Uluslararası Haliç Kürek Yarışları) da ev sahipliği yapıyor. Bu sene ikincisini düzenlediğimiz yarışta yerli ve yabancı pek çok sporcu, Unkapanı Köprüsü’nde start alıp Miniatürk’e kadar yarıştı.

Dünyanın kıtalar arası koşulan tek maratonu N Kolay İstanbul ve N Kolay İstanbul Yarı Maratonu’na katılabilirsin. İstanbul, tüm spor imkânlarıyla senin yanında!

İstanbul’da spora dair her şey için: spor.istanbul

İstanbul’un Tarihî Mekânlarını Keşfet!

Katılan gençlerin çok beğendikleri, 5 farklı kategori altında 19 farklı rotadan oluşan “Adım Adım Tarihî Yarımada” gezileriyle Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Tekfur Sarayı başta olmak üzere İstanbul’un tarihî mekânlarını uzman akademisyen ve rehberler eşliğinde ziyaret edebilir, şehrinin geçmişine yakından bakabilirsin. 

Yaşadığın kadim kenti, üstünde farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan güzel İstanbul’u keşfetmenin en güzel yollarından biri de Boğaz turu. Şehir Hatları’nın düzenlediği Boğaz turları ile İstanbul’u eşsiz Boğaziçi’nden tanıyabilirsin.

Adım Adım Tarihî Yarımada gezileri için genclikspor.ibb.istanbul

Boğaz turlarımıza katılmak için sehirhatlari.istanbul adresini ziyaret edebilirsin.

Enstitü İstanbul’un Kurslarına Katıl

İstanbul’un eğitim merkezi Enstitü İstanbul İSMEK; mesleki eğitim, kişisel gelişim, güzel sanatlar, el sanatları-tasarım dallarında ve 22 alanda eğitim veriyor. Enstitü İstanbul İSMEK, meslek edinmek, mesleki becerilerini geliştirmek, kişisel gelişimine katkıda bulunmak, kültürel bilgilerini artırmak ya da sanatsal yeteneklerini geliştirmek için senin yanında! Herkese yönelik eğitimlerin bulunduğu Enstitü İstanbul İSMEK’in 15’i okul toplam 141 eğitim merkezi bulunuyor.

Eğitim içeriklerini yeni nesil iş kolları, teknoloji ve dijital süreçlere yönelik mesleki alanlarla zenginleştiren Enstitü İstanbul İSMEK’te; dil eğitimlerinden müzik eğitimlerine, gastronomiden finans ve muhasebeye, grafik tasarımdan mesleki eğitimlere kadar pek çok alanda yüz yüze ya da çevrim içi olarak kaliteli eğitim alabilirsin, hem de tamamen ücretsiz.

Eğitimleri incelemek ve katılmak için: enstitu.ibb.istanbul

İsbike Akıllı Bisikletle Şehrini Pedalla

İsbike, birçok metropolde bisiklet severlere alternatif ulaşım imkânı sunan akıllı bisiklet sisteminin İstanbulcası. 274 kiralama istasyonu ve 2 bin 168 bisikletle kent içi ulaşıma entegre olabilen İsbike, bisiklet sürmeyi bir yük olmaktan çıkarıyor. İsbike, Bisiklet Okulu’nda bisiklet sürmeyi bilmeyenlere ücretsiz eğitimler de veriyor.

Sen de şehrini pedallayarak dolaşmak, varacağın yere bisikletle varmak istersen İsbike sitemizi inceleyebilir, anında bisiklet kiralayabilirsin.

isbike.istanbul

Zemin İstanbul: Yapabileceklerinin Farkındayız

Ülkenin ihtiyaç duyduğu yeni nesil ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi için proje fikirlerini, teknoloji üreticilerini, kullanıcı ve yatırımcıları bir araya getirerek yeni değerler ve çözümler üretme misyonuyla hareket eden Zemin İstanbul, gençlerin projelerini önemsiyor, onlar için eğitimler düzenliyor.

Sektördeki pek çok paydaşla iş birliği yaparak senin fikirlerine alan açıyoruz, çünkü yapabileceklerinin farkındayız! Zemin İstanbul’un etkinliklerini inceleyebilir, dilediğine katılabilirsin. Detaylı bilgi için: zeministanbul.ist

Kent Ormanları ve Yaşam Vadileri Seni Bekliyor

Kemerburgaz, Atatürk, Yakuplu ve Rahmi Demir Kent Ormanları ile Pendik ve Silivri Boğluca Yaşam Vadilerini hizmete açtık, aktif yeşil alan sayımızı 6.347.329 m2 artırdık.

Kemerburgaz Kent Ormanı’nda söyleşi ve konser gibi birçok etkinlik düzenliyor, etkinliklerimizin sayısını günbegün artırıp daha çok İstanbulluyu doğayla buluşturuyoruz. Kent Ormanlarındaki ücretsiz etkinlikleri takip edebilir, doğayla iç içe olmanın tadını çıkarabilirsin. Detaylı bilgi için: kemerburgazkentormani.ist

Canlanan Tarihe Tanıklık Et

İBB olarak Kütüphane Troleybüs’ü, Müze Gazhane’yi, Yerebatan Sarnıcı’nı, Yılanlı Sütun’u ve birçok kıymetli tarihî eseri yeniden İstanbul’a kazandırdık. Dünya mirası Kara Surları, Sen Piyer Han, Bukoleon Sarayı, Yedikule Gazhanesi, Anadolu ve Rumeli Hisarları, Feshane, Haldun Taner Sahnesi, Balat Fener Evleri, Tünel Metrohan ve tarihî çeşme, türbe, hazire gibi kentin tarihî ve kültürel miraslarını restore ediyor, İBB tarihinde bir ilk olarak, restorasyon şantiyelerini meraklıları ile buluşturuyoruz.

Sen de Bukoleon Sarayı, Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı ve Sen Piyer Han gibi pek çok şantiyede yapılan açık restorasyon ziyaretlerine katılabilirsin.

Bizi Twitter’dan takip etmeyi unutma: twitter.com/ibbmiras

Kültür-Sanat Artık Şehrin Her Yerinde!

16 kültür merkezimizin yanı sıra şehrin sokak, park ve meydanlarında da İstanbulluları pek çok etkinlikle ücretsiz buluşturuyoruz.

Haziran 2019’dan Haziran 2022’ye kadar; şehrimize yeniden kazandırdığımız Şerefiye Sarnıcı, Müze Gazhane ve Festival Park Kadıköy’de, Yenikapı ve Maltepe etkinlik alanlarında, Kemerburgaz Kent Ormanı, meydan ve park gibi şehrin tüm alanlarında; tiyatro, konser, atölye ve söyleşi başta olmak üzere 9 binden fazla kültürel etkinlik düzenledik, bu etkinliklerde 6 milyonu aşkın İstanbulluyu ağırladık.

İstanbul’u doya doya yaşamak için sen de kültürel etkinliklere katılabilirsin!

Kültürel etkinlikler için: kultur.istanbul

Radar İstanbul Kültür-Sanat Pusulanız Olsun

İstanbul’daki tüm kültür-sanat etkinliklerini senin için tek bir uygulamada topladık. Radar İstanbul, sahne sanatlarından müzelere, müzikten spora pek çok etkinlik programı sunuyor. IOS ve Android mobil uygulamaları ile İstanbul’daki etkinliklere anında erişebilir, harita özelliği sayesinde yakınındaki etkinliklerden haberdar olabilir, kolayca bilet alabilirsin. Radar İstanbul senin yanında!

Radar İstanbul uygulamasını indirmek için: http://onelink.to/radaristanbul

Müze Gazhane’yi Mutlaka Ziyaret Et

Kadıköy Hasanpaşa’daki tarihî Gazhane’nin yıllar süren restorasyonunu tamamlayıp Müze Gazhane ismiyle yeni bir müze, kültür-sanat ve etkinlik alanı olarak sizlerin hizmetine sunduk.

2021 yılında düzenlenen 585 etkinlikte 200 bin İstanbulluyu ağırlayan bu tesiste; kütüphane, çalışma alanı, İstanbul Kitapçısı, İklim Müzesi, sergi salonları, Karikatür ve Mizah Müzesi, tiyatro sahneleri, restoran ve kafeleri ziyaret edebilir, sahnelerinde stand-up gösterileri ve tiyatro oyunlarını izleyebilir, düzenlenen açık hava söyleşilerine katılabilirsin.

Etkinlikleri takip etmek ve Müze Gazhane’yi tanımak için: muzegazhane.istanbul

Kütüphane Troleybüs’te Seçkin Kitaplar Seni Bekliyor

Herkesin eşit şekilde bilgiye erişebilmesi için uzaktan eğitime uyumlu, teknolojik altyapısı güçlü kütüphaneler açtık.

İstanbullu gençlerin en beğendiği kütüphanemiz ise, 1910 yılında inşasına başlanan, 1984 yılından beri atıl durumdaki tarihî Troleybüs Kuvvet Merkezi’nden dönüştürdüğümüz “Kütüphane Troleybüs”.

Yeni Nesil Diğer Kütüphanelerimiz

İBB Afife Batur Kütüphanesi, Kadıköy

İBB Ahmed Arif Kütüphanesi, Sultangazi

İBB Attilâ İlhan Kütüphanesi, Küçükçekmece

İBB Ayşe Hatun Çocuk Kütüphanesi, Fatih

İBB Evliya Çelebi Kütüphanesi, Büyük İstanbul Otogarı, Esenler

İBB Fakir Baykurt Kütüphanesi, Avcılar

İBB Gülten Akın Kütüphanesi, Esenyurt

İBB Güngören Kütüphanesi, Güngören

İBB Kütüphane Troleybüs, Fatih

İBB Moda İskelesi Kütüphanesi, Kadıköy

İBB Peyami Safa Kütüphanesi, Kasımpaşa

İBB Rıfat Ilgaz Kütüphanesi, Arnavutköy

İBB Sabahattin Eyüboğlu Kütüphanesi, Avcılar

İBB Yaşar Kemal Kütüphanesi, Sancaktepe

Kitaplara erişimini kolaylaştırmak için tasarladığımız “Ödünç Kütüphane”lerin ilkini Mecidiyeköy’de kurduk.

Tüm İBB kütüphanelerimize ve kütüphanelerde düzenlediğimiz etkinliklere göz atmak için:

ataturkkitapligi.ibb.gov.tr

Koltuk Senin

Bu şehrin bütün imkânlarından yararlanmak senin en doğal hakkın. Temmuz 2021’de başlattığımız Koltuk Senin uygulaması ile konserlerde boş kalan koltuk artık senin!

Projeden yararlanmak isteyen 24 yaş altındaki öğrenciler, İstanbulkart’ları ile konser alanındaki “Koltuk Senin” masasına başvurabilir. Detaylı bilgi için: kultur.istanbul

#İBB Haberleri #Belediye #Haber #Gündem #Yaşam #Yerel #İstanbul #Haberler #Sondakika #Gazete

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ