İstanbul Denge Gazetesi

SON DAKİKA

PAROLA “ÖRNEK KENT” HEDEF “2029”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 4,5 senelik belediye başkanlığı döneminde ilçedeki hizmet çıtasını yukarılara taşıyan Beylikdüzü Belediye Başkanı...

14 Kasım 2023
PAROLA “ÖRNEK KENT” HEDEF “2029”

31 Mart yerel seçimlerinin ardından 4,5 senelik belediye başkanlığı döneminde ilçedeki hizmet çıtasını yukarılara taşıyan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, ilçeye ve siyasi kariyerine ilişkin merak edilen tüm soruları yanıtladı. Geçtiğimiz dönemde yaptığı çalışmalar ile Beylikdüzü 2019 – 2024 vizyonunu ‘örnek kent parolası’ üzerine inşa eden Çalık, seçimlerle ilgili de “Adaylık niyetimi ortaya koyacağım, Beylikdüzü’ne dair hayallerim henüz bitmedi” diyerek yeni döneme dair en net mesajı verdi.

Beylikdüzü, İstanbul’un en batısındaki ilçelerden bir tanesi olmasına rağmen ilçedeki ilk dikkat çeken şeylerden bir tanesi, metropol kentlerde bile göremeyeceğiniz bir sokak ve cadde düzenin hâkim olması. Bu düzen her gün geliştirilen ve ilçeye kazandırılan yeşil alan ve parklarla daha da zenginleştirilirken, vatandaşlar her gün değişen ve gelişen bir çehre ile karşılaşıyor. Beylikdüzü, yüzünü E-5 karmaşasından denize doğru döndürmeye niyetli ve bu kapsamda da projeler sürüyor. Peki, Çalık’ın ilk döneminde neler yaşandı, en önemli projesi hangisiydi? Tekrar aday olacak mı?

“BU KENTİN TOPRAKLARI, BU KENTİN YOKSULLARINI DOYURMALI”

T.Ö: Beylikdüzü’nde, ilçeye değer katan en önemli projeniz hangisi?

Çalık: Benim için en kıymetli olanı Beslenme Saati Projesi. Aksamasına asla tahammülüm yok. Her gün sıfırdan bir kez daha beslenme paketleri evlatlarımıza götürülüyor. Biz yoksul ailelerin çocuklarının sınıflarda açlık çekmesini istemiyoruz. Hiçbir çocuğumuz karnındaki o açlıkla dersi dinlemesin istiyoruz.

T.Ö: Toplam kaç projeyi hayata geçirdiniz?

Çalık: Her mahalleye bir kreş sözümüzü tuttuk, şu anda 11 tane kreşimiz mevcut. 3 tanesi İBB tarafından yapıldı. Fatih Sultan Mehmet Kültür Merkezi bitti, 3 Köy 3 Meydan projesi de bitmek üzere. Gürpınar Meydanı’nda da Kent Enstitüsü düşünüyoruz. Spor tesislerimizi de hayata geçirdik. 2 tane Anne ve Çocuk Merkezi’ni tamamladık. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi tesisini de bitirmek üzereyiz. Bu kentin toprakları, bu kentin yoksullarını doyursun dedik, Yaşam Bahçesi’ni oluşturduk, atalık tohumlar ektik, hasatlarımızı da ihtiyaç sahiplerine gönderiyoruz. Vatandaşlara söz vermiştim, İBB’yi kazandığımızda Yakuplu’daki Kültür Merkezi projesini ilk onaylatacağım demiştim ve bu sözümü de tuttum. Tabi mesele sadece proje üretmek değil, kararlılık da önemli.

“BEYLİKDÜZÜ, YÜZÜNÜ DENİZE DÖNECEK”

T.Ö: Beylikdüzü aslında bir sahil bölgesi ama insanların akıllarına buranın sahili olduğu gelmiyor. Sahille ilgili çalışmalarınız var mı?

Çalık: Bu dönem plaj yaptık. Marina tarafında sosyal tesisimiz hayata geçti, yaz aylarında da oldukça aktif. Bu kent yüzünü denize dönecek demiştik. Yaşam Vadisi de denize yüzünü döndü, onu da denizle buluşturacağız. Sahil bölgelerimizi düzenliyoruz, Marina kısımlarını düzenliyoruz, sahil çok bakir bu bir avantaj. Toplamda 13 kilometrelik sahil kesimimiz var.

“SİYASET VE HİZMET ALANLARINI BİRBİRİNDEN AYIRMAMIZ LAZIM”

T.Ö: Bir diğer merak edilen konu ise metro projeleri, onlar hangi durumda?

Çalık: İBB’nin karar alma mekanizmalarında eli yavaşlatılıyor. Metro projesinde kaynak bulundu ancak yabancı kaynak olduğu için Cumhurbaşkanlığının yatırım planlamasına alınması lazım ama maalesef alınmadı. Alınmayınca da Beylikdüzü metro ile buluşamadı. İBB, metro yatırımlarını sürdürüyor Beylikdüzü’ne ulaşacak bir metroya başlandı ancak bizim beklediğimiz Beylikdüzü-Bakırköy metrosu değil.

T.Ö: Bu dönemdeki mega projeniz ve önümüzdeki dönem mega projeniz nedir?

Çalık: Mega projem kentte mutluluğu planlamaktı, mutluluğu planlamaya da devam edeceğim. Belediye 16-17 farklı noktada 25 müdürlük hizmet ediyor. Bunları tek ana bina ve çevresinde müdürlükler şeklinde toplama hayalim var.

“OY FARKI ARTACAK”

T.Ö: Yerel seçim kapıda, yeniden aday olacak mısınız? 2019 seçimlerinde diğer adayla aranızda 28 bin oy farkı vardı. Bu seçimlerde fark artar mı?

Çalık: Biz niyetimizi ortaya koyacağız ama adaylık süreçleri biraz farklı. Tabi, ben Beylikdüzü’nde iddiamı yeniden ortaya koyacağım. Çünkü, Beylikdüzü’ne dair hayallerim henüz bitmedi. Oy farkının da elbette artacağını düşünüyorum hizmetlerimiz vatandaşlar tarafından takdir ediliyor.

T.Ö: Önümüzdeki yerel seçimlerde İBB başkanlığını Ekrem İmamoğlu sizce kazanır mı? Başka bir adayla yola çıkılması durumunda İBB kazanılır mı?

Çalık: Ekrem başkanın İBB’yi tekrar kazanacağına eminim. O dönemde inanıyordum bugün de aynı inanca sahibim. Adaletle yönetti, ‘Şunlar bize oy vermedi oralara hizmet götürmeyelim’ demedi. Aday olması halinde yeniden kazanacağına inanıyorum. Şu an adayımız Sayın İmamoğlu, genel başkanımızın da zikrettiği isim kendisi. Aday olmama halinin sonuçlarını ise asla düşünemiyorum.

#Beylikdüzü Haberleri #Belediye #Haber #Gündem #Yaşam #Yerel #İstanbul #Haberler #Sondakika #Gazete

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ